Bičių produktai - ir maistas, ir vaistas 2014-12-23

Ne naujiena, kad bitininkystė Lietuvoje turi senas tradicijas. Kaip ir tai, kad daugelis žinome apie medaus ir kitų bičių produktų naudą žmogaus sveikatai. Tačiau tvirtai galima sakyti, kad žinome per mažai. Tuo buvo galima įsitikinti pasiklausius gydytojos apiterapeutės, biomedicinos mokslų daktarės, profesorės Dalios Stasytytės-Bunevičienės paskaitos „Medų lydi devynios naudos“, kuri vyko Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje.


Žiemiškai vėsią gruodžio popietę bibliotekos erdvės pakvipo medumi ir natūralaus vaško žvakėmis. Specifinę renginio aplinką sukūrė UAB „Wilara“, eksponavusi natūralaus vaško žvakes, suvenyrus, knygas apie gydymą medumi ir kitais bičių produktais…

Jauki atmosfera, žvakių šviesa bei pati popietės tema labai tiko ypatingam advento laikotarpiui ir jį lydinčio susikaupimo pilnam renginiui, į kurį pakvietė patyręs bičiulis, 20 metų sėkmingai bitininkystės verslą plėtojantis UAB „Wilara“ direktorius Gediminas Olsevičius su žmona Danute. Pristatydamas popietės temą ir ją plačiau aptarsiančią dr. Dalią Stasystytę-Bunevičienę, G. Olsevičius prisipažino jau ne vienus metus svajojęs apie šią dieną, kada Lietuvos bitininkystės pirmo ryškumo žvaigždė atvyks į mažą miestelį pasidalinti savo sukaupta išmintimi.
Didžioji dalis bičių produktų iškeliauja svetur

Profesorė džiaugėsi galinti susitikti su žmonėmis pakalbėti apie tai, ką gali papasakoti tik keli Lietuvoje išlikę apiterapeutai, t. y. gydytojai, kurie žino, pažįsta ir moka naudoti bičių produktus. „Didžioji dalis bičių produktų, kaip bebūtų gaila, iškeliauja iš Lietuvos ir turi labai gerą vardą, todėl ypač svarbu, kad pirmiausia čia gyvenantys jų turėtų, apie juos žinotų, galėtų naudoti savo ir savo artimųjų sveikatai išsaugoti ir stiprinti“, – pabrėžė D. Stasytytė-Bunevičienė.

Pasak profesorės, XX a. pabaigoje, kai visi prisivalgė antibiotikų, kai atsirado labai stiprūs vaistai, stiprūs dezifektantai, kurie pradėjo sukelti ne tik alergijas, bet ir atskiras ligas (jie buvo pavadinti medikamentų sukeltomis ir medicininiu poveikiu sukeltomis ligomis), vėl buvo prisimintos žolės, natūralūs gamtos veiksniai. Gyvūninės kilmės bičių produktai pirmiausia buvo prisiminti kaip visaverčiai maisto papildai, kaip natūralūs antibiotikai, natūralūs hormonai, imunomoduliatoriai arba imuninę sistemą stiprinančios priemonės, antioksidantai, detoksikantai ir kt. Bičių produktai vis labiau naudojami ir kosmetikai. „Bičių produktai pagal Hipokratą – tai žmogui ir gyvybei tinkamas produktas, jis turi atitikti visas poveikio formas, t. y. gali veikti kaip maistas, vaistai ir nuodai. Bičių produktai turi visų šių poveikių, bet tinkamai juos naudojant galima gauti labai daug naudos“, – kalbėjo D. Stasytytė-Bunevičenė.

 

Apie bičių produktų naudą

Pasak profesorės, geriausiai apie bičių produktų naudą sveikatai žino slavų medicina. Europos medicina prie to tik eina ir su didžiausia nuostaba pasakoja apie tai, ką rusai, baltarusiai ir tie, kurie gyvena Sibire, išmano jau šimtus metų. „Bičių produktai papildo žmogaus mitybą trūkstamais ingredientais – tai vitaminai, mikroelementai, kitos biologiškai aktyvios medžiagos, tarp kurių yra ir unikalių bei labai reikšmingų. Visa, ką mes gauname iš maisto, vaistažolių, bičių produktų – tai molekulių cheminio lygmens izomerai, vadinami kairieji izomerai. Žmogus sugeba sukurti tik dešinįjį izomerą. Dešinįjį izomerą organizmas priima, bet jį panaudodamas išskiria daug tarpinių medžiagų apykaitos produktų. Todėl mes ir netoleruojame daugelio papildų, sintetinių vitaminų, kartais galime jais net apsinuodyti. Tai ir yra didžioji paslaptis. Visi bičių produktai atėjo iš natūralios vietinės gamtos, jie surinkti iš augalų, kurie būdingi konkrečiai vietai. Ir todėl mums reikėtų vartoti lietuviškus bičių produktus“, – akcentavo profesorė.

Pasak jos, visi bičių produktai turi medžiagų, kurios mažina uždegiminius procesus. Daugiausiai jų turi šviežias medus, nors ir kiti produktai jų turi – ir net daugiau negu medus, tik juos reikia tinkamai paruošti ir dozuoti. Visi bičių produktai valo žmogaus ir gyvūnų organizmą, t. y. pasižymi antitoksiniu poveikiu. Medaus produktai turi antiradiacinį poveikį, mažina spinduliuočių sukeltus pažeidimus, daugelis bičių produktų padeda iš organizmo lėtai, bet užtikrintai varyti tą chemiją, kurios mes dabar prisirenkame – iš maisto, gėrimų, skalbimo priemonių, net prisirenkame darbo vietose ir kt.

Visi bičių produktai turi regeneracinį poveikį, t. y. padeda atkurti natūralius sveikus audinius. D. Stasystytė-Bunevičienė pabrėžė, kad iki šios dienos pasaulyje nėra paskelbta nė vieno mokslinio darbo, kuris įrodytų, kad nors vienas bičių produktas, tinkamai naudojamas, sukeltų arba skatintų vėžinio susirgimo vystymąsi, eigą. Atvirkščiai, natūralios medžiagos, esančios bičių produktuose, taip pat natūralūs poveikiai (pavyzdžiui, avilio poveikis) leidžia žmogui būti sveikesniam, atgauti jėgas po specifinio gydymo, cheminės, spindulinės terapijos, leidžia išgyventi, kol dar nėra tų sunkių ligų.

Viena iš bičių produktų antitoksinio poveikio formų, sakė viešnia, – antiradiacinis poveikis. Kitaip tariant, bičių produktai saugo nuo visų spinduliuočių, kurios mus šiuo laikmečiu persekioja ir darbe, ir kišenėje mobiliojo telefono pavidalu, ir virš galvos, nes mieste vis daugiau antenų ir niekas nežino, kokius spindulius jos skleidžia, niekas nenori garsiai pasakyti, kaip tie spinduliai mus žaloja, nes nė vienas gamtoje egzistuojantis technogeninis veiksnys, nenatūralus veiksnys, negali žmogui pridėti sveikatos.

Visi bičių produktai mažina stresą, įtampą. Pastaraisiais metais vis labiau kalbama, kad tokį ryškų poveikį turi bičių pienelis ir medus. Imunitetą stiprina visi bičių produktai, nes juose yra labai daug biologiškai aktyvių medžiagų, kurios atkuria pažeistą medžiagų apykaitą, ir labai daug specifinių medžiagų, kurios tiesiogiai veikia imuninę sistemą, jos atsikūrimą ir teisingą eigą.

Profesorė aptarė 7 pagrindinius bičių produktus – medų, bičių pienelį, žiedadulkes, bičių duonelę (duoną), pikį (propolį), bičių nuodus ir vašką, jų savybes, poveikį žmogaus organizmui.

Medaus gydomosios savybės

Medus pasižymi visais poveikiais, kaip ir kiti bičių produktai, bet svarbiausias – antibiotinis poveikis. Medumi galima gydyti žaizdas, vidinėse organizmo terpėse esančius išopėjimus ir žaizdas, medumi galima padėti žmonėms, kurie turi odos ir gleivinės išopėjimų.

Dauguma labai gerai žino, kad jeigu prastai dirba virškinimo sistema, medumi galima paskatinti virškinimo procesus, t. y. medų ištirpinti šaltame vandenyje ir vartoti tam tikrą laiko tarpą pusę valandos prieš valgį. Jeigu reikia skrandį „nuraminti“, tai medus ištirpinamas šiltame vandenyje, o tokį gėrimą galima vartoti ir po valgio.

Medus labai gerai atkuria ne tik odos ir gleivinių savybes bei jų vientisumą, bet ir kepenų veiklą, nes kepenys yra viso organizmo fabrikas, per jas pereina viskas, kas patenka į žmogaus burną. Profesorė priminė, kad bet kokioje situacijoje – po apsinuodijimo maistu ar vaistais, po nelaimingų atsitikimų, kai organizmas jau yra išvalytas – savaitę, dvi galima vartoti šiltame vandenyje ištirpinto medaus, net gana didelius kiekius. Tai yra pats geriausias būdas išvalyti cheminius pažeidimus, nenaudojant jokių cheminių priemonių.

Profesorės pastebėjimu, garsaus Riazanės apiterapijos instituto specialistai pasaulyje suskaičiuoja 75 medaus rūšis. Lietuvoje yra tik iki 15 rūšių. „Yra trys pagrindinės rūšys – pavasario, pievų ir miško. Na, o kam Dievas davė, turi ir monomedaus, t. y. medaus iš vienos rūšies augalų: ir raudonųjų dobilų, ir jau retenybe tampančio tikrojo liepų medaus, akacijų ir daug kitų formų, – medikė teigė nepaminėsianti tik rapsų medaus, nes jis Lietuvoje atsirado palyginti neseniai. – Mes turime savo prigimtinių augalų, kuriuos mūsų organizmas atpažįsta, o rapsai – toks augalas, iš kurio pagamintą medų galima naudoti net kurui“.

Šviežias ir senas medus skiriasi tik tuo, kad sename meduje kai kurių medžiagų jame lieka mažiau, o kai kurių ir padaugėja. „Nors ir keista, visais laikais vaistų, midaus, gėrimų gamybai buvo naudojamas senas medus. Šviežias medus labiausiai tinka ligoniams, seniems žmonėms, žmonėms po įvairių sudėtingų operacijų, žmonėms, kurių nervų sistema pakrikusi, patyrusiems stresus, nes toks medus labai greit veikia ir yra energiškai stipriausias“, – sakė profesorė, atkreipdama dėmesį, kad senesnis medus turi kitų biologiškai aktyvių medžiagų, bet su juo reikia elgtis atsargiai – jo kiekis turi būti ribojamas.

Valandų valandas galinti kalbėti apie medų medikė neslėpė simpatijos medui su koriais. Anot jos, medus su koriais – tai pati svarbiausia dovana ir lauknešėlis ligoniui. Medų su koriais reikia kramtyti ir korių neišspjauti, nes koriai pagerina virškinimo sistemos gleivinės būklę.

 

Nepaprastai svarbus ir vertingas bičių produktas – bičių pienelis

„Tai visomis medžiagomis praturtintas produktas. Mūsų geografinėje platumoje bičių pienelis yra įvardijamas kaip vienas stipriausių stimuliatorių ir vienas iš nedaugelio produktų, kuris reguliuoja žmogaus ir gyvūno augimo procesus. Tik bėda – dauguma bitininkų neįsisavina metodikos, kaip šį produktą paimti iš bičių. Vaikams jis pagerina augimą, labai tinka ir vyresnio amžiaus moterims bei vyrams. Bičių pienelis ypač efektyvus po operacijų, kaulų lūžių, smegenų sukrėtimų“, – pasakojo didelę mokslinio darbo patirtį turinti D. Stasytytė-Bunevičienė.

Pasaulyje vis labiau kalbama, kad bičių pienelis yra galingas antistresorius, apsaugo nuo spindulinio poveikio. Jis tinka ne tik po spindulinio gydymo, bet ir tiems, kurie nepaleidžia iš rankų mobiliųjų telefonų, „įlindę“ į kompiuterius. Profesorė priminė, kad bičių pienelis yra labai galingas imuninės sistemos veiksnys: padeda išvengti ligų rudens – žiemos laikotarpiu, kai reikia greitai atsigauti organizmui po ligos, vaikams – kaip natūralus augimą skatinantis hormonas.
Profesorės nuomone, kiekvienam iš mūsų nors kartą per metus reikėtų pavartoti bičių pienelio. Paaugliams jis visiškai netinka, o vaikams, suaugusiems, seniems žmonėms pravartu vartoti medaus ir pienelio mišinį, geriausia ryte ir dieną (pavartojus vakare, gali būti sunku užmigti). Visiems žmonėms bičių pienelis padidina imuninės sistemos aktyvumą. Profesorės teigimu, bičių pienelis labai svarbus sergant mažakraujyste, nes greitai padeda atkurti eritrocitų, hemoglobino, kraujo baltymų kiekį. Jis taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Na, o tai, kad bičių pienelis skatina protinės veiklos aktyvumą ir gerina atmintį, pasak medikės, gali pasakyti visi bitininkai.

Kaip minėjo profesorė, bičių pienelis vartojamas pirmoje dienos pusėje (jeigu situacija rami – užtenka iš ryto, jeigu po ligos – ryte ir vidury dienos), tačiau nors pusę valandos po valgio. Optimali dienos norma – labai mažas lašelis, degtuko galvutės dydžio, tabletės – po 50–75 mg, suaugusiam žmogui po vieną tabletę du kartus per dieną sučiulpiant. Profilaktikai užtenka vieno indelio bičių pienelio. Jeigu kamuoja didelės problemos, suvartojus vieną bičių pienelio kursą – ar tai būtų mišinys, šaldytas pienelis, ar tabletės, reikėtų daryti ne mažiau kaip 2–4 savaičių pertrauką ir dėl antrojo kurso pasitarti su specialistais. Vaikams dozės yra žymiai mažesnės. Manoma, kad mažesniems kaip trejų metų vaikams bičių pienelio duoti be reikalo iš viso nereikia arba dėl jo vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytojais.

 

Žiedadulkėse užkoduota visa informacija…

Daugumai bičių produktų vartotojų geriausiai pažįstamas bičių produktas – žiedadulkės, kurias vartojame norėdami sustiprinti imunitetą. Daug metų žiedadulkių tyrinėjimui ir jas vartojusių žmonių tyrimams paskyrusi profesorė pabrėžė, kad žiedadulkėse užkoduota visa informacija su visais medžiagų apykaitai reikalingais sudedamaisiais komponentais. Tai – baltymai, angliavandeniai, organizmui reikalingi lipidai, arba baltymai, makro- ir mikroelementai, vitaminai, fermentai, fenoliniai junginiai, fitohormonai ir kitos biologiškai veikliosios medžiagos. Žiedadulkės skatina audinių regeneraciją, palengvina lėtinių ligų gydymą, taip pat stimuliuoja augimą, atitinkamai lėtina senėjimą, nes yra labai galingi antioksidantai, reguliuoja cholesterolio kiekį, atstato visų biologiškai aktyvių medžiagų, kurių trūksta organizme, kiekius, pasižymi ryškiu detoksikuojamuoju ir radioprotekciniu poveikiu.

Mums visiems reikėtų rudenį ir pavasarį po šaukštelį žiedadulkių suvalgyti rytą ir vakare, bet ilgiau kaip mėnesį vartoti nereikia. „Tačiau, – perspėjo lektorė, – nepatariama vartoti žiedadulkių po viduriavimo, nes plonosios žarnos gleivinė yra labai jautri ir negali jų priimti. Tai bene vienintelė ir pati pagrindinė kontraindikacija. Taip pat vartojant žiedadulkes, ypač vyresniems žmonėms, reikėtų pareguliuoti dietą, riboti gyvulinės kilmės baltymų“, – remdamasi savo, kaip mokslininkės, patirtimi, tvirtino profesorė.


Didžiausią energetinę vertę turintis produktas – bičių duonelė

Pasak profesorės, pats svarbiausias bičių darbininkių maisto produktas – bičių duonelė. Tik šio koncentruoto, didžiausią energinę vertę turinčio produkto nereikia perdozuoti: ir mišiniuose, ir atskirai vartojant – jo kiekis turi būti perpus mažesnis negu žiedadulkių (iki 15 g). Bičių duonelė turi platų antimikrobinio, antitoksinio ir priešgrybelinio veikimo spektrą, todėl ypač rekomenduojama pagyvenusiems ir seniems žmonėms, puikiai atkuria bakterijų pusiausvyrą žarnyne po antibiotikų vartojimo. Bičių duonelė ypač svarbi esant įvairios kilmės virškinimo sistemos sutrikimams, kurie pasireiškia vidurių užkietėjimu.

 

Bičių pikis (propolis) – ateities medicinos viltis

„Pats paslaptingiausias, sudėtingiausias ir įdomiausias, iš mokslo pusės žiūrint, bičių produktas – bičių pikis, arba propolis. Tai yra vienas iš pačių stipriausių natūralių antibiotikų mūsų geografinėje platumoje ir vienas iš nedaugelio malonaus kvapo natūralių dezodorantų. „Bičių pikis (propolis) jau daugiau kaip 20 metų laikomos ateities medicinos viltimi. Tai, kas žinoma iš senovės arba empiriškai, vis labiau patvirtinama mokslo, t. y. reguliacinės, imuninės sistemos atstatymo ir stiprinimo bei antioksidacinės bičių pikio savybės. Tačiau bičių pikį reikia vartoti teisingai. Kadangi daugiau kaip 50 proc. bičių pikio sudaro dervos, kurios turi kancerogeninį poveikį, žalio, neapdoroto bičių pikio vartoti negalima. Negalima vartoti ir nežinia kaip paruoštų bičių pikio produktų“, – perspėjo garsi apiterapeutė.

Pikis (propolis) malšina skausmą, mažina patinimą, dezodoruoja, pasižymi priešuždegiminiu, antibakteriniu, antioksidaciniu, priešgrybeliniu poveikiu, mažina trombocitų (bespalvių kraujo plokštelių) sukibimą, skatina žaizdų, opų, lūžusių kaulų gijimą. „Pikio preparatai padeda palaikyti imuninę sistemą, skystina kraują, mažina cholesterolio kiekį kraujyje (ši savybė būdinga ir žiedadulkėms). Pasaulyje daug kalbama apie propolį kaip priešvėžinę ir vėžį gydančią priemonę. Bėda, kad namų sąlygomis nepavyksta pagaminti pikio preparatų, tinkamų vartoti į vidų. Tai – farmacininkų sritis. Aliejinis tirpalas gydo išorinius pažeidimus: grybelį, įtrūkusias lūpas, burnos pažeistą gleivinę ir pan. Spiritinis preparatas vartojamas ir į vidų sergant opalige, kai kuriomis kitomis skrandžio ir žarnyno ligomis. Propolio kapsulės – viena geriausių priemonių imuninei sistemai palaikyti“, – pasakojo D. Stasytytė-Bunevičienė.

 

Profesorės D. Stasytytės-Bunevičienės rekomendacijos:

– per parą suaugęs žmogus turėtų suvartoti 20–50 g medaus, sergantysis diabetu – 30–40 g. Kritinės būklės ligoniui, pasitarus su gydytoju, galima duoti iki 150 g medaus;

– geriausia vartoti vandenyje tirpintą medų arba sučiulpti;

– žiedadulkėse gausu vitaminų (ypač C, A, E), antioksidantų, kurie labai svarbūs vėžio ligų profilaktikai;

– žiedadulkių paros dozė – 1–20 g, arba 1–2 arbatiniai šaukšteliai, dukart per dieną. Kursas – 3 savaitės, nevartojant tonizuojamųjų gėrimų ir kavos, dar geriau – nevalgant mėsos ir nevartojant pieno produktų;

– bičių duonelė su pikiu ir medumi – universalus papildas, ypač rekomenduojamas rūkantiems žmonėms ir dirbantiems kenksmingomis sąlygomis;

– tinkamai paruoštas pikis (propolis) vartojamas imunitetui stiprinti, stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi, pikio ekstraktas stiprina širdies kraujagysles;

– vartojant įtrynimams tepalus su bičių nuodais jo kitądien jokiais būdais negalima keisti tepalu, kuriame yra gyvačių nuodų;

– šilto vaško kompresai ant pėdų tinka peršalus.